Като последна фаза от системата за управление на отпадъците на Столична община е одобрен проект за инсталация за изгаряне на 180 000 тона отпадъци годишно в ТЕЦ-София, зад Централна гара.
Вместо да положим усилия да намалим драстично обемът на общия боклук, който се генерира, е предпочетено (без да се съгласува с нас, гражданите!) боклукът да се изгаря – скъпо, вредно, опасно, убийствено за поколенията и на всичкото отгоре неефективно „решение“.
След горенето 30% от вложения обем боклук остава под формата на силно токсична пепел, а същевременно през филтъра е пропусната голяма част от фините нано-частици.
Проблемът за изгаряне на отпадъци (тъй нареченото RDF гориво) има няколко аспекта, най-съществени са:
здравето на хората, живеещи в София:
– при горене на смесени боклуци (каквито са тези в София при липса на адекватно разделно събиране), има много вредни емисии – фини прахови частици (още един източник, който ще повиши вече много високите нива на замърсяване на въздуха с ФПЧ), тежки метали и най-притеснителното диоксини и фурани – силно токсични и канцерогенни;
– повече от 25 % остатъчна пепел – по 25 тона на ден силно токсични пепели, които трябва да се обезвреждат в специални депа за опасни отпадъци и 36 хиляди тона шлака годишно за депониране на депа за неопасни отпадъци;
– съществено увеличаване на трафика на камиони за смет и такива с опасни и неопасни пепели, които според доклада по ОВОС ще минават през жилищни квартали.
и икономическите:
– чрез изгаряне ще се унищожават 180 000 тона годишно ценни суровини (пластмаси, хартия, картон, текстил, дървесина, биоотпадъци), които биха могли да се рециклират и компостират, ако се разделят при източника, което да носи големи приходи за общинския бюджет.
– първоначалното финансиране се очаква да бъде от Европейските фондове, но оперативните разходки за поддръжка ще трябва да бъдат от бюджета на СО, което вероятно ще доведе и до увеличаване на такса смет.
Решението
„За Земята“ предлага няколко решения, които многократно са представяни и пред Столична община:
– Да се подобри системата за разделно събиране при домовете ни, за да е наистина работеща – анонимните улични контейнери да се заменят с индивидуални такива за всяка етажна собственост.
– Да се отделя органичния отпадък при източника, за да бъде годен за компостиране.
– Широкомащабни и постоянни образователни кампании, които да информират жителите на града как, къде и какво трябва да разделят и предават – опасни битови отпадъци, едрогабаритни отпадъци, кухненски биоотпадъци, строителни отпадъци.